Terapia cranio - sacralna – co to takiego?
Terapię cranio - sacralną stworzył John Upledger, lekarz i osteopata. Podłożem jego fundamentalnych badań było odkrycie ruchu opony twardej. Terapia ta nazywana jest również terapią czaszkowo-krzyżową i jest jednym ze sposobów terapii manualnej. Wykorzystuje się ją przy schorzeniach związanych z całym ciałem, a nie przy pojedynczych symptomach. Terapię cranio-sacralną wyróżnia: delikatność (nasi wykwalifikowani terapeuci stosują nacisk o sile jedynie 5 gramów) oraz pozytywne oddziaływanie na tzw. układ cranio - sacralny poprzez pracę z tkankami. Z kolei układ cranio - sacralny jest odpowiedzialny za właściwy rozwój i działanie ośrodkowego układu nerwowego. Należy wspomnieć, że terapia cranio - sacralna Upledgera może być stosowana w każdym wieku, co ciekawe jest polecana zarówno noworodkom, jak i osobom dorosłym.
Przyczynami problemów w obrębie funkcjonowania układu cranio – sacralnego mogą być:
Terapia jest wskazana jeżeli cierpisz na:
Przebieg leczenia polega na:
Podstawowe techniki opierają się na membranach opony twardej na tzw. wodoszczelnym worku. Ich zadaniem jest ochrona mózgu i rdzenia kręgowego. Na prawidłową ich pracę wpływa niemal każda pozostała część ciała. Dlatego tak ważną czynnością w terapii cranio - sacralnej jest całościowe badanie ciała pacjenta. Praca rąk terapeuty ma bardzo duży wpływ na właściwy odbiór wrażeń z układu kostnego u pacjenta. Jednak główna uwaga skupia się na tkankach miękkich i przepływie płynów. Jak podaje zasada mechaniki właściwy ruch, w tym przepływ płynów ciała wpływa na zdrowie. Gdy dochodzi do racjonalnej wymiany płynów, wtedy terapeuta ma możliwość wpłynąć na poprawę czynności fizjologicznych i zastosować kolejne kroki samoleczenia. W celu osiągnięcia tego efektu terapeuta zmniejsza utrudnienia ruchomości tkanki łącznej, polepsza jej giętkość, gibkość i zręczność.
Warto wiedzieć, że powyższe utrudnienia mogą być skutkiem urazu mechanicznego, emocjonalnego, nieprawidłowości czynności tkanek czy też stanu zapalnego albo patologii. Ciało, gdzie występuje nieprawidłowy przepływ płynów jest bardziej narażone na rozprzestrzenianie się patologii. Dogłębna wiedza naszych terapeutów z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki sprawia, że sesje terapeutyczne w których biorą udział nasi pacjenci zaliczane są do udanych.
Decydując się na terapię cranio - sacralną, należy wiedzieć, że jej pozytywne wyniki zależą w dużej mierze od pacjenta. To on nakreśla cele terapii, zaś rolą terapeuty jest bycie opiekunem, który wspomaga właściwości samoleczące danego pacjenta.
Podsumowując, opisywana terapia stawia przede wszystkim na delikatny kontakt terapeuty z ciałem pacjenta.